Nezařazené

Dá sa zelenina pestovať aj v interiéri?

Ak bývate v paneláku a k dispozícii nemáte ani balkón, možno ste už uvažovali nad tým, či existuje spôsob, ako si vypestovať vlastnú zeleninu. Dať sa to dá, no s istými obmedzeniami a samozrejme špeciálnou starostlivosťou.

rostlinba
 
Druhy zeleniny, ktoré môžete pestovať aj v byte
 

  1. Paradajky– na tento účel sú vhodné hlavne kríčkové odrody. niektoré z nich sú dokonca určené vyslovene na pestovanie v kvetináčoch. Ich výhodou je to, že nepotrebujú veľa priestoru pre korene, takže nemusíte bojovať s obrovskými nádobami na ich pestovanie.
  2. Paprika-paprika je taktiež vhodnou plodinou. Aj v tomto prípade siahnite po odrodách na pestovanie v nádobách, a to z rovnakého dôvodu ako pri paradajkách. Na pestovanie v interiéri sa asi najlepšie hodia chilli odrody.
  3. Fazuľa – tak toto môže znieť nereálne, ale v skutočnosti ide o jednu z najvhodnejších plodín do bytu. Jej „ťahavé“ vlastnosti môžete navyše využiť na netradičnú dekoráciu. Ak do steny, napríklad okolo okna zabijete niekoľko klinčekov, o ktoré omotáte pevnejšiu šnúrku, fazuľa vám vytvorí nádherný rám. Okrem toho nepotrebuje pre svoje korene veľa miesta.
  4. Koreňová zelenina– pri troche snahy môžete vypestovať v byte aj ju. Budete však musieť počítať s malou úrodou a hlavne zvoliť špeciálne druhy, napríklad guľatú mrkvu. Okrem nej môžete skúsiť vypestovať aj petržlen, no na plodiny ako je zeler radšej zabudnite.

 sázení

V čom je to iné
 
Pestovanie zeleniny v interiéri, je v podstate rovnaké, ako keby ste ju pestovali vonku v nádobách. Postarať sa budete musieť hlavne o dostatok svetla, a to najmä v prípade papriky a paradajok. Ostatné spomínané druhy vám porastú aj v polotieni. Najväčším problémom pri takomto pestovaní je však opeľovanie. Keďže vám v byte pravdepodobne nepoletujú húfy včiel, čmeliakov či oného hmyzu, budete sa musieť tejto úlohy chopiť vy. Postačí vám k tomu obyčajný štetec, alebo iná pomôcka ktorou dokážete peľ preniesť z jedného kvetu na druhý.