Šport

Nerobte chyby pri tréningu

Šport je nástroj na podporu zdravia a prevenciu chorôb. Ak to ale preháňame alebo cvičíme nesprávne riskujeme poškodenie pohybového aparátu. Pravidelnými športovými aktivitami posilňujeme nielen svoje telo ale aj svoje zdravie. Takmer každý vidí v športe a cvičení cestu za peknou postavou, ale málokto vidí v športovaní cestu k pevnému zdraviu a cielenému liečeniu určitých druhov zdravotných problémov. Je škoda, že lekári neinformujú svojich pacientov aj o tejto ,,alternatívnej,, forme liečenia, miesto automatického predpisovania medikamentóznej liečby. Na druhej strane ale zároveň platí aj dobre známe – športom k trvalej invalidite. Ak v začiatkoch nie ste dostatočne znalí problematiky rozsahov pohybov a teórie cvikov je možné, že si svoje zdravie môžete aj ohroziť. Vyvarujte sa hlavne nadmernej záťaži.

tréning pre zdravie

Chyby, ktoré by ste ako nováčik nemali robiť – na čo si dať pozor pri tréningu

Veľa ľudí sa s elánom vrhne do cvičenia, avšak pri tom nadšení zabúdajú alebo cielene vynechávajú rozcvičku. Tá je prvoradá a mimoriadne dôležitá pri každom športovom výkone. Jej cieľom je prekrvenie a teda zahriatie svalstva pred samotným tréningom. Preťahovanie šliach je prevenciou pred ich natrhnutím alebo natiahnutím. Oba stavy sú mimoriadne bolestivé a rekonvalescencia trvá viac dní až týždňov. Vynechanie päť minútovej rozcvičky vás teda môže prísť pekne draho. 

začiatočník by mal odhadnúť mieru záťaže

Nevynechávajte pitný režim

Nikde nie je napísané, že pitie špeciálnych nápojov typu L-carnitín alebo iné boostery je povinné a bez neho by ste ani nemali trénovať. Pitie čistej vody je prínosom pri cvičení. Keďže nadmernou aktivitou vylučujeme aj pot, s ktorým z tela odchádzajú nielen toxíny ale aj hydratácia, je potrebné ho doplniť. Pitím čistej vody. Rozhodne nepite sladené nápoje. Spôsobujú síce príval energie a boom efekt. Ten ale rýchlo opadne a s ním prichádza veľký pocit únavy, ktorý vás vo vašom snažení môže zabrzdiť. 

Nadmerná záťaž

Možno si myslíte, že ak si naložíte poriadne na začiatku, chudnutie alebo naberanie svalovej hmoty príde rýchlejšie. To je všeobecný omyl. Neprimeraná záťaž môže spôsobiť úraz v podobe natiahnutia alebo natrhnutia svalu či šľachy. Tento kúsok vás vyradí z tréningu na dlhú dobu. Okrem toho by ste ako začiatočníci nemali trénovať viac ako 3x za týždeň. Svaly totiž potrebujú aj čas na regeneráciu. Tento by ste im rozhodne mali dožičiť.